content="text/html; charset=windows-1250"> Kurs instruktorów Taternictwa Jaskiniowego ‘
Kurs instruktorów Taternictwa Jaskiniowego ‘2000

   Tomek Baster

   

   Tegoroczny kurs instruktorski zorganizowany przez KTJ PZA a prowadzony przez K. Recielskiego podzielony został jak w latach poprzednich na dwa etapy. I etap 30.06-2.07.00 Rzędkowice (Szkoła Wspinaczkowa Wachów) tradycyjnie rozpoczęty został egzaminem wstępnym: teoretycznym jak i praktycznym założeniem którego było sprawdzenie wiedzy i umiejętności z zakresu działalności jaskiniowej celem wyeliminowania osób przypadkowych. Podczas II etapu kursu w Tatrach (weekend) odbyły się jeszcze 2 pozorowane akcje ratunkowe (Dolina Lejowa, Zawrat Kasprowy) oraz pisemny egzamin końcowy. Czas trwania kursu postanowiono maksymalnie skrócić kosztem bardzo napiętego harmonogramu zajęć co przejawiało się tym, iż zajęcia trwały od godzin porannych aż po późne godziny wieczorne. W programie kursu znalazło się szereg wykładów jak i zajęć w terenie. Każdy z kursantów miał za zadanie przeprowadzić przynajmniej jeden wykład z obowiązującej tematyki, który był następnie oceniany i omawiany.

W terenie odbyliśmy szereg ćwiczeń szczególny nacisk kładąc na przeprowadzenie pozorowanych akcji ratowniczych. Ponadto:

  1. Przeprowadziliśmy i częściowo zunifikowaliśmy metody przepięć na linach (zjazd, wychodzenie, pokonywanie węzłów na linie, etc.) omówiliśmy wady i zalety różnych patentów sprzętu osobistego.
  2. Wykonaliśmy ćwiczenia na zrzutni. Symulowane odpadnięcie dynamiczne o WO=0,8-0,9 uwidoczniło nam braki w operacji hamowania odpadnięcia.
  3. Pozorowana akcja ratunkowa na Górze Zborów (balans, przeciwwaga, flaszencug – poruszanie noszy w: górę-trawers-dół)
  4. Trening i unifikacja technik autoratowniczych.
  5. Prezentacja metod ratowniczych - przejście przez węzeł, zamiana z podciągania do opuszczania i na odwrót.
  6. Kartowanie jaskini Berkowej
  7. Wspinanie - wzorcowy pokaz pracy z kursantami – A.Makarczuk

Z ciekawszych zajęć warto krótko omówić wykład Makara - szczególny nacisk kładł na metodykę pracy z kursantami, obrazowo przedstawił zagadnienia wspinaczkowe ze szczególnym uwzględnieniem asekuracji, omówił szczegółowo stosowany sprzęt i metody, ich wady i zalety.

A. Chruściel, W. Radecki – Techniki Ratownicze. Omówienie sprzętu stosowanego przy ratownictwie (dopuszczalne parametry), budowa układów ciągnięcia (opuszczania), sygnalizacja– prezentacja jeszcze na sucho.

Prezes PZA W. Swięcicki przedstawił przepisy PZA, zasady bezpieczeństwa, zadania instruktora, prawną stronę medalu.

Wśród kadry instruktorskiej prowadzącej wykłady pojawili się m.in.: A.Ciszewski, A. Chruściel, Z. Rysiecki, W. Święcicki, R. Gradziński, A. Makarczuk, A. Gajewska). W kursie uczestniczyło 13 osób a ukończyło 7.

Ponadto na kusie przeprowadzono wykłady:

  • W. Radecki – Metodyka Szkolenia Jaskiniowego (konspekt)
  • A. Ciszewski – Ewolucja sprzętu
  • K. Recielski – Rejony Krasowe i jaskiniowe Polski i Świata
  • M. Gradziński – Geologia Krasu
  • A. Gajewska – prawo i przepisy
  • A. Gajewska – I pomoc medyczna i postępowanie powypadkowe
  • M. Czepiel – Kartowanie jaskiń
  • A. Gajewska - Opatrywanie ran i tamowanie krwotoków
  • Z. Rysiecki – Działalność polskich wypraw za granicą

Kurs przeznaczony jest dla osób z min. 5 letnim stażem (data KT), „bogatym” wykazem przejść jaskiniowych i wspinaczkowych, uczestnictniczących w jaskiniowych wyprawach zagranicznych.

Z naszego klubu w kursie udział wzieli B. Słobodzian i T. Baster