Nowości

Ogólne info

Działalność

Galeria

Stowarzyszenie

Kronika

Biblioteka

Kurs

Mat. szkoleniowe

Linki


AKG w akcji
2016.07.08-22
Austria masyw Hoher Göll (Salzburskie Al...
2016.06.25
W.Litworowa - J.Śnieżna - Trawers pomiędzy ...
2016-06-18
Otwór Śnieżnej - DNO - "Oto historia z kant...
2016-06-11
Otwór Śnieżnej - Kominy Amoku - Amok - szał...
2014.12.29-2015.01.07
Ukraina Optymistyczna - Pomysł odwiedzenia ...
27-12-2015
Wielka Śnieżna - Druga z rzędu akcja naszej...
19.12.2015
Wielka Śnieżna - Partie Wrocławskie...
4.10.2015
Jaskinie lodowe - Coroczna klubowa akcja po...

Działalność


Wyjazd kanioningowy w Parc National du Mercantour w Alpach Nadmorskich we Francji w dniach 4-15.06.2006


Góry, skały, woda i my czyli kolejna przygoda.

W tym roku zamiast jednego, dłuższego, wyjazdu zaplanowałem kilka krótszych. Realizacje planu wakacyjnych wojaży rozpocząłem wyjazdem do Francji (4-15.06) w rejon Alp Nadmorskich. Za cel obrałem miejsce zachwalane przez osoby uprawiające kanioning. Ostateczny skład osobowy wyklarował się jakieś 2 tygodnie przed wyjazdem. Pojechaliśmy tym razem w 5-osobowej grupie, czysto klubowej czyli grotołazów z AKG Kraków (Gośka, Łukasz, Irek, Malina, Baster). Na miejscu spotykaliśmy się też z grupą z Bielsko-Białej. Termin czerwcowy dla większości studentów w związku z sesją był nie do przeskoczenia jednak znalazła się wśród nas grupa osób dla których organizacja urlopu w tym czasie nie była większym problemem. A termin wyjazdu uważam za dość korzystny ponieważ jesteśmy na miejscu, przed porą urlopową i największym słońcem. Poziom wody jest dość niski, frekwencja w górach umiarkowana.

Rejon naszego działania to obszar Parc National du Mercantour w Alpach Nadmorskich. Alpy te stanowią grupę górską, w której najwyższe szczyty sięgają niewiele ponad 3000 metrów npm. Na stronie http://www.descente-canyon.com wyliczono 135 kanionów tego rejonu. Większość kanionów możliwa jest do pokonania od maja do października, a w sezonie pogoda jest z reguły bardzo dobra. Woda ma zachęcającą jak na kaniony temperaturę rzędu 10-16 `C. Główne rzeki (lub ich dopływy), które tworzą tamtejsze kaniony to: Roya, Vesubie, Tinee, Cians, Var, Esteron. Dla szybkiej lokalizacji tego rejonu na mapie Europy wspomnę, że rejon znajduje się ok. 50 km na północ od Nicei na obszarze wspomnianego parku przy granicy z Włochami.

Zaletą tego malowniczego miejsca jest jego różnorodność, kaniony rozwinęły się tam w wapieniach, łupkach i gnejsach. Mnie osobiście podobały się najbardziej kaniony wapienne, które bardzo często tworzą małe "jaskinie" wypełnione pięknymi formami naciekowymi. Nie bez znaczenia jest też to, że wapień gładki czy też porośnięty różnymi mchami jest znacznie mniej śliski niż łupek. W wielu kanionach dominują zjazdy pięknie mytymi kaskadami przeplatane licznymi skokami i toboganami. Bardzo ładne kontrasty tworzą się w kanionie Challandre, Amen i Riolan gdzie ściany kanionu odsłaniają ciemno ceglasty łupek. Pionowe odcinki skalne w kanionach Alp Nadmorskich są z reguły wyposażone w bardzo solidne stanowiska zjazdowe, składające się często z dwóch kotw typu batinox połączonych łańcuchem. We wszystkich odwiedzanych przez nas kanionach stanowiska były perfekcyjnie przygotowane a opisy dojść do kanionów dość czytelne i proste. Na miejscu, w informacji turystycznej można było zaopatrzyć się w darmowy, przewodnik kanioningowy, (niestety w języku francuskim i bez dokładnych szkiców technicznych) ale i tak wystarczający. Jest on nieco uaktualnionym wznowieniem poprzedniego i zawiera opisy 37 wybranych kanionów. Jak widać ten sposób spędzania wolnego czasu przez francuzów jest dość popularny. W najbardziej uczęszczanych kanionach spotykaliśmy sporo grup w tym również całe rodziny. Przy dobrze oznakowanych kanionach, właściwym wyborze, stabilnej pogodzie polecałbym pokonanie dwóch krótszych kanionów w ciągu jednego dnia. Szczególnie gdy się jest w czerwcu gdy dni są najdłuższe w roku i dysponuje się dwoma samochodami. W niektórych długich kanionach rzeczywiście posiadanie drugiego samochodu na końcu kanionu pomoże nam znacznie oszczędzić czas i wysiłek. Charakter kanionów oprócz opisów oddają zdjęcia, które znajdują się w galerii.

Baster

Poznane kaniony na wyjeździe:

  • 1. Clue de la Maglia,
  • 2. Clue du Riolan,
  • 3. Clue de Saint-Auban,
  • 4. Clue du Chaudan,
  • 5. Clue du Raton,
  • 6. Vallon de Challandre,
  • 7. Riou de la Bollene
  • 8. Vallon de la Peira
  • 9. Vallon de Carleva
1. Clue de la Maglia
Charakterystyka wodna: 4
Skała: wapień
Trudność: 3
Ekspozycja: 3
Zaangażowanie: 3
Deniwelacja: -210 m
Długość: 2 km
Max. kaskada: 15m
Czas podejścia: 20 min
Czas w kanionie 4h
Czas powrotu: 30 min.

Clue de la Maglia. Jeden z czterech najciekawszych kanionów wyjazdu, sporo wody i głębokie marmity przez co dużo bezpiecznych skoków, ponadto tobogany, wąskie przejścia, sporo pływania, w końcowym odcinku piękna dzika "jaskinia".

2. Clue du Riolan
Charakterystyka wodna: 3
Skała: wapień
Trudność: 4 
Ekspozycja: 3
Zaangażowanie: 4
Deniwelacja: 180 m
Długość: 3 km
Max. kaskada: 15m
Czas podejścia: 5 min
Czas w kanionie 4h
Czas powrotu: 8 km

Clue du Riolan. Jeden z piękniejszych kanionów wyjazdu. Długi kanion, po I części, za mostkiem jest mniej ciekawy, dłuższy odcinek do przejścia. Jednak dalsza część kanionu jest niezwykle oryginalna i warta poznania. W kanionie mamy dużo pływania ciasnymi kanałami, przejścia pod głazami, skoki, tobogany. Kanion ma podobny charakter jak kanion Maglia. Jest często odwiedzany i trzeba liczyć, że w kanionie spotka się inne grupy.

3. Clue de Saint-Auban
Charakterystyka wodna: 3
Skała: wapień
Trudność: 3 
Ekspozycja: 3
Zaangażowanie: 3
Deniwelacja: 116 m
Długość: 1 km
Max. kaskada: 20m
Czas podejścia:  0 min
Czas w kanionie: 3h
Czas powrotu: 30 min

Clue de Saint-Auban. Krótki 1000m wapienny kanion o deniwelacji 110 m. Niewiele toboganow, jedna dłuższa kaskada ok. 20m. Niski stan wody podczas przejścia nie pozwolił nam na zbyt wiele skoków i toboganów.

4. Clue du Chaudan
Charakterystyka wodna: 3
Skała: wapień
Trudność: 3 
Ekspozycja: 3
Zaangażowanie: 4
Deniwelacja: 110 m
Długość: 600 m
Max. kaskada: 30m
Czas podejścia: 0.30 h
Czas w kanionie 2.30h
Czas powrotu: 0.20 h

Clue du Chaudan. Krótki ale ciekawy kanion, inny niż poznane wcześniej, charakteryzuje się dużym przepływem i ciekawymi zjazdami. Mało wody i płytkie misy raczej nie pozwalają na wykonywanie skoków i toboganów. Kilka wodospadów doprowadza to atrakcyjnej końcowej 20-metrowej kaskady. Przejście zajęło nam niewiele ponad 1h dlatego tez po przejściu warto pomyśleć o zrobieniu jeszcze jednego kanionu tego dnia.

5. Clue du Raton 
Charakterystyka wodna: 2
Skała: łupek krystaliczny
Trudność: 4 
Ekspozycja: 3
Zaangażowanie: 4
Deniwelacja: 500 m
Długość: 3 km
Max. kaskada: 20m
Czas podejścia: 30 min
Czas w kanionie 6h
Czas powrotu: (w przypadku braku samochodu daleka droga naokoło masywu)

Clue du Raton. Opis dojścia z przewodnia zaprowadził nas gdzieś wysoko. Jednak zważywszy, że napotkani francuzi przebrali się w kombinezony już przy samochodzie musieli znać jakieś wejście w kanion znacznie niżej niż opisuje przewodnik. My zaczęliśmy gdzieś wyżej od miejsca w którym zobaczyliśmy punkt zjazdowy. Górna część okazała się mało ciekawa szczególnie, że było mało wody. Kanion stał się ciekawy od I miejsca ewakuacyjnego (zaznaczone na mapie).

6. Vallon de Challandre
Charakterystyka wodna: 2
Skała: wapień
Trudność: 3
Ekspozycja: 3
Zaangażowanie: 2
Deniwelacja: 200 m
Długość: 2 km
Max. kaskada: 20 m
Czas podejścia: 1 h
Czas w kanionie 3.30h
Czas powrotu: -

Kanion ten podobnie jak kanion Raton utworzył się w pięknych żelazistych łupkach. Niestety w okresie w którym byliśmy niewielki przepływ, mało wody w misach nie pozwolił na zbyt wiele skoków i toboganów. Za to jest wiele odcinków linowych, ładne, myte kaskady szczególnie na ostatnim odcinku. Nie wiem czy to reguła ale mieliśmy tam mały przestój spotykając 2 grupy osób (chyba całe rodziny - ok. 10 letnie dzieci wraz z rodzicami)

7. Riou de la Bollene
Bardzo ciekawy kanion z licznymi skokami, toboganami (dwa chyba najdłuższe tobogany na wyjeździe), w kanionie są też odcinki linowe, max. kaskada ok. 20m. Polecam ten kanion.

8. Vallon de la Peira
Kanion z niewielką ilością wody, kilka średnich zjazdów i dwie większe kaskady ok. 55m. Niestety brak czy tez mała ilość wody szczególnie na wielkich kaskadach odbiera urok tego kanionu.

9. Vallon de Carleva
Jak na tamtejsze warunki, długie podejście w słońcu niestety nie rekompensuje klasa kanionu. Długi kanion ok. 4 km, dużo łażenia w bardzo czystej wodzie (ujęcie wody dla pobliskich miejscowości), tylko dwa tobogany, mało skoków i zjazdów, generalnie niewiele wody w kanionie.

zdjęcia w galerii..

    


Webdesign by mierzejewski.net